Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
De n-ar fi iarna şi mâncarea, omul n-ar munci
Administrator: 22-09-2016 11:54:58 in Știri pe scurt

 Porunca muncii, orânduită de Dumnezeu spre a fi însuşită de oameni chiar şi în Grădina din Eden, a fost îngreuiată prin lepădarea stării primordiale cauzată de îndoiala, pofta şi mândria insuflate în primii oameni de balarul mincinos.

  Ca urmare, blestemat fiind pământul, munca a devenit o lucrare ostenitoare şi necesară pentru supraviețuire. Poporul credincios a privit virtutea muncii ca pe o comoară de exercitare a puterilor trupeşti şi sufleteşti, încrustând anumite ziceri înțelepte despre ea în chiar spiritualitatea zilnică, cotidiană. Unul dintre aceste mărgăritare ale înțelepciunii populare, enunțat în titlu, defineşte rodul şi rolul obişnuit al muncii, necesarul de supraviețuire.

  La ceas de toamnă, înzestrarea cămării este cartea de vizită a gospodinei.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator