Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Să începem postul cu sfaturile Sf Antim Ivireanul
Administrator: 16-11-2016 08:43:35 in Anul omagial

  Mustrările Sfântului Antim, adresate celor ce credeau că pot înșela Dreptea divină și Adevărul, sunt la începutul Postului Nașterii Domnului ca memento-uri duhovnicești vrednice de toată atenția:

„Când mergem să ne ispoveduim nu spunem duhovnicului că mâncăm carnea și munca fratelui nostru, creștinul, și-i bem sângele și sudoarea feței lui cu lăcomiile și sațiul ce avem, ce zicem cum că am mȃncat la masa domnească miercurea și vinerea pește, și în post raci și untdelemn și am băut vin.

  Nu spunem că ținem balaurul cel cu șapte capete, zavistiia, încuibat în inimile noastre, de ne roade totdeauna ficații, ca rugina pre fier și ca cariul pre lemn, ce zicem că n-am facut nimănui nici un  rău ;

  Nu spunem strâmbătățile ce facem totdeauna, clevetirile, voile veghiate, fățăriile, mozaviriile, vânzările și pârăle ce facem  ce zicem : am face milă, ce nu ne dă îndemână, că avem nevoi multe și dări ș avem casă grea și copilași cam gloată. 

 Nu spunem că credem minciunilor, ce zicem că fiind valurile lumii


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator