Antologhionul de la Râmnic. 1705. Conținutul lucrării
Administrator: 19-12-2016 09:45:58 in Anul omagial

Importanța Antologhionului este dată de faptul că el reprezintă o antologie din mai multe cărți bisericești, folosite mai ales în mănăstiri, unde se fac slujbe zilnic, chiar de mai multe ori pe zi.

Pe de altă parte, la acea vreme nu toate mănăstirile aveau Mineiele, Octoihul, Triodul, Penticostarul, Psaltirea, nu erau toate traduse în românește, iar numărul lor era insuficient, fapt pentru care achiziționarea separat a acestora costa destul de mult.

Antologhionul este împărțit în douăsprezece luni și începe cu luna Septembrie, considerată prima a anului nou bisericesc – Indictul.

Conține pe de o parte texte lirice care se citesc la strană în zilele respective și pe de altă parte texte muzicale care se cântă în cadrul slujbei, așezate fiecare la o secvență sau alta a slujbei.

Așa cum am menționat și mai sus, textele literare sunt transpuse în românește de către Antim însuși, iar textele muzicale sunt transcrise în limba slavonă, fiindcă nu se ajunsese încă la transpunerea lor după originalul grec în limba română. (Iulia Dițoiu)