Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ana Pauker:„popii fac școală în biserică, trebuie opriți!” (VII)
Pr Gabriel Toma: 01-09-2017 08:01:06 in Anul omagial
     La 12 decembrie 1948, în timpul impunerii regimului restrictiv asupra vieții religioase, de către puterea comunistă, comunitatea parohială a fost din nou invitată în biserică pentru desfășurarea orelor catehetice. Scoasă din programa școlară prin Legea învățământului din același an, învățătura religioasă se exersa în cadrul Școlii duminicale. Întâlnirea catehetică din 12 decembrie s-a axat pe tâlcuirea rugăciunii Tatăl nostru.
Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator