Despre „teoria” și „practica” educațională în biserică (cugetare a Sfântului Ioan Hrisostom)
Pr Gabriel Toma: 09-10-2015 05:18:53 in Anul omagial
   „Dacă venim la biserică în fiecare zi, dacă ascultăm necontenit predica, dacă auzim atâtea învățături și avem și ajutorul postului, dar nu biruim aceste patimi și celelalte rele ce ni se nasc în suflet, apoi ce iertare mai avem, ce cuvânt de apărare ne mai rămâne? Spune-mi, te rog, dacă ai vedea pe fiul tău că se duce în fiecare zi la școală, dar că n-a învățat nimic acolo, cu toată vremea scursă, ai rămâne, oare, nepăsător? N-ai bate, oare, copilul și nu l-ai ocărâ pe învățător? Dar, apoi dacă ai afla că învățătorul a făcut totul, că n-a lăsat nimic la o parte, ci că de vină e lenea copilului, nu ți-ai muta, oare , toată supărarea pe copil și ai lăsa în pace pe învățător? Și este drept ca și cu voi să se întâmple la fel.” (Omilii la Matei)