Pilde filosofești, tipăritură a Sf Antim Ivireanul, 1713
Administrator: 22-03-2016 09:19:33 in Anul omagial
„Pilde filosofești de pe limba grecească tâlmăcite rumâneaște, carele cu cucerie s-au închinat prea luminatului oblăduitoriu Țării Rumânești Ioann Constandin Basarab Voevod, fiind Mitropolit Kir Anthim Ivireanul. De Kir Manuil al lui Apostoli, cu a căruia cheltuială acum întâi s-au tipărit în Târgoviște. La leat 7221 (=1713).

învățat, făr’de a avea învățătură.
Nu iaste boală mai primejduioasă, decât lipsa minții. Între cealialalte greșăli, trufiia și iubirea de înpărecheri sânt 2 răutăți carele cu nevoe să pot îndrepta. Din vorbe să trage și binele, și răul ce ne vine. A te înpreuna cu cineva, nu iaste lucru rău, iară nu să cade să o faci așa adease, pentru ca să nu se îndeamne cel înpreunat să-ți zică: ajunge! Cine dojăneaște pre cineva de față, îl necinsteaște. Cine vorbeaște puțin, arată semn că iaste înțelept […]”

Sursa: www.dacoromanica.ro