Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Premiere mondiale românești în arta tiparului arab
Pr Gabriel Toma: 23-05-2016 07:50:10 in Anul omagial
 

  În anul 1701, românii aveau să dăruiască creștinilor arabi prima carte creştină cu literele alfabetului lor, „Liturghierul“, care a fost şi una dintre primele cărţi arabe tipărite cu litere mobile din lume. 
  Un an mai tîrziu, a apărut tot la noi, pentru uzul creştinilor arabi, „Ceaslovul“ greco-arab. 
  Iar mai apoi, tiparniţa cu întreg materialul tehnic pentru imprimare în alfabetul arab a fost dusă la sediul mitropoliei din Alep, în Siria, şi astfel, creștinii de neam arab şi-au putut tipări singuri cărțile. Toate aceste lucrări culturale și filantropice, care au contribuit la relansarea spirituală a arabilor din Siria, Liban, Palestina, au venit de la un mare învăţat şi ierarh al Bisericii Ortodoxe din Ţara Românească, Sfântul Antim Ivireanul, încurajat și sprijinit financiar în mod constant de Sfântul Constantin Brâncoveanu.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator