Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Fă Doamne odihnă sufletelor celor adormiți
Administrator: 18-06-2016 05:18:29 in Anul omagial

   „Fă odihnă Doamne sufletelor acelora care au adormit, adu-ți aminte de aceia care împreună cu sfinții noștri Părinți au plăcut înaintea feței Tale, profeți, patriarhi și de aceia ce vin după aceștia, (adu-ți aminte) de aceia ale căror rugăciuni chiar noi ne-am învrednicit, a căror parte să fie în Împărăția Ta. Și acelora și tuturor ale căror nume le-am pomenit și pe fiecare în parte pe care-i avem în cugetul nostru, odihnește sufletele lor în locul celor vii, în locul de unde a pierit întristarea inimii și durerea și suspinul și dacă n-au fost liberi de nepăsare și nedreptate, de vreme ce natura noastră e omenească, și în veac rămâne așa, Tu Doamne, care ești bun și iubitor de oameni, iartă-le acestora greșelile, pentru că nimeni nu este curat de păcat, chiar dacă ar trăi o singură zi pe pământ.” (Testamentul Domnului, sec V, versiune arabă)

 Sâmbătă, 18 iunie 2016, în ajunul Cincizecimii, s-a făcut Liturghie și pomenire tuturor celor din veac adormiți în dreapta credință, părinți și frați ai noștri.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator