Semnul lui Isaia, „Fecioara va avea în pântece”
Administrator: 12-09-2016 10:45:49 in Anul omagial

Joi, 8 septembrie 2016, sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, este începutul pământesc al lucrării mântuirii înfăptuite de Preabunul nostru Dumnezeu. Urmare a consimțământului personal al fecioarei Maria de a participa la această lucrare, ea a devenit Născătoare de Dumnezeu.

Ca urmare a acestui fapt salvific, Maica Domnului se bucură de o cinste deosebită și fără de asemănare în rândul prietenilor lui Dumnezeu, exemplificat de:

• Însusi Dumnezeu, care a invrednici-o de cinstea cea mai mare, de a naste pe Mesia si a vesti lucrul acesta prin profeti (Fac. III, 15; Is. VII, 13; Ieremia XXXI, 4 si urmat.).
  • A cinstit-o ingerul buneivestiri, inchinandu-i-se si numind-o: "plina de har" si "binecuvantata intre femei" (Luca I, 28-29).
  • A cinstit-o Elisabeta, mama lui Ioan Botezatorul numind-o: "binecuvantata intre femei" (Luca I, 40-43).
  • A cinstit-o Fiul ei, care in copilarie ii era supus (Luca II,. 51), iar mai apoi, pe Cruce fiind, s-a ingrijit de ea, dand-o in seama Apostolului Ioan (Ioan XIX, 26-27).
  • Au cinstit-o oamenii din multime, fericind-o pentru a fi nascut pe Fiul lui Dumnezeu. Iar Fiul ei a intarit aceasta cinstire, zicand: "asa este" (Luca XI, 27-28).
  • Ea insasi a grait sub insufiarea Duhului Sfant, ca "l-a facut marire cel puternic" si ca de acum "o vor ferici toate neamurile" (Luca I, 48-49).

Iata de ce se cuvine ca si noi, cu atat mai mult, sa cinstim pe Sf. Fecioara Maria cu cinstire ce întrece altă cinstire acordată făpturilor cerești și pământești.