Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Descifrarea stemei Sfântului Antim Ivireanul
Administrator: 16-09-2016 09:38:17 in Anul omagial

Un melc urcă drumul trasat de o rază şi se îndreaptă spre o stea. Simbol al lumii, melcul sugerează dificultățile vieții. Casa lui în spirală stă mărturie despre evoluția către desăvârşire a creației, iar coarnele care ies şi se ascund sunt simbol al vieții şi al morții. Melcul urcă pe o cale trasată de o întreită rază. Căldura ei încălzeşte, dar şi purifică prin ardere, supunându-se cu răbdare încetinelii melcului. Deşi adevărul e departe, melcul are marele avantaj de a-şi vedea țelul. Sfântul Antim Ivireanul trasează astfel un mesaj de speranță:cine vede adevărul şi îl urmează cu sârg nu se teme de greutăți sau de eşec. Să-l atingi sau să mori încercând e la fel de frumos, la fel de eficient. Şi esențialul nu este distanța, ci orientarea față de scop. (Cuvinte către tineri, Mănăstirea Putna, 2016)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator