Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tâlcul peretelui cu icoane
Administrator: 30-09-2016 09:41:20 in Cateheză

 „Cu cât mai mult se află în camerele noastre icoane frumoase, imagini și tablouri sfinte, portrete ale persoanelor duhovnicești, fotografii ale bisericilor și mănăstirilor, cu atât mai folositor va fi pentru sufletul nostru, cu atât mai ușor îi va fi să lupte cu necurăția lui, cu atât mai ușor îi va fi să biruiască patimile, încercările și ispitele, cu atât mai ușor îi va fi să ajungă sus. Și invers, imaginile urâte, imorale, vor pune sufletul său în contact cu puterea întunecată. Pe acestea nici nu trebuie să le țină omul în casă ci trebuie să le ferească de această urâțenie pe toate acele suflete care s-ar putea uita vreodată la ele.” (1000 de întrebări și răspunsuri)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator