"Familiaritatea afectuoasă față de Dumnezeu" la părintele Stăniloae
Administrator: 05-10-2016 05:04:05 in Cateheză

Familiaritatea afectuoasă față de Dumnezeu,care a pus o pecete de afecțiune şi pe relațiile fiecărui ins cu semenii săi, o tâlcuieşte poporul român prin expresia "Dumnezeu drăguțu"! Dumnezeu nu este un stăpân aspru şi distant, cu un Părinte iubitor şi de aceea drag, ba, chiar drăguț. E un dininutiv care, ca aproape toată mulțimea de diminutive ale poporului românesc, nu exprimă o micime a lui Dumnezeu numit astfel, ci o intimitate şi o căldură a relației cu El, a venirii Lui în apropierea noastră, faptă săvârşită de Fiul lui Dumnezeu prin întruparea Lui, numită de Sf Apostol Pavel "chenoză", smerire, dezbrăcare de slava exterioară ca să-L putem simți apropiat de noi. Cum spune copilul tatălui său "tăicuțu" fără a înceta să-l vadă în mărimea lui, dar sințindu-i în acelaşi timp coborârea iubitoare la el, aşa spune poporul nostru:" Dumnezeu drăguțu", simțind coborârea Lui la comunicarea iubitoare cu sine.

În acelaşi înțeles foloseşte poporul nostru expresia "Măicuța Domnului", văzând-o "Măicuță" nu numai pentru Fiul ei iubitor, ci şi pentru tot cel ce se adresează ei. Simt pe "Măicuța Domnului" tot aşa de apropiată de mine şi trăiesc aceeaşi afecțiune față de ea, cum simt şi cum o trăiesc față de maica mea, când îi spun măicuță".