Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Moștenirea spirituală a Sfântului Apostol Toma
Administrator: 06-10-2016 10:33:46 in Cateheză

Pe Fiul lui Dumnezeu Cel fără de început, Dumnezeu Cuvântul, Cel Ce S-a arătat pe pământ cu Chipul precum sun­tem noi, pe Care L-ai văzut, mărite, ale Cărui mâini şi coas­ta cu palma le-ai pipăit, roa­gă-L să mântuiască pe robii Săi.”

 Aceste versuri ale imnului bisericesc adresate Sf Apostol Toma sunt inspirate de scena încredințării în Învierea Învățătorului, atunci când Mântuitorul arătându-se și Apostolului îndoielnic l-a îndemnat să pună mâna în semnele cuielor și în rana produsă de suliță, cum relatează Sf Evanghelist Ioan în cap 20 al Evangheliei și cum se zice în acatist:

 „Cel ce dintre Apostoli ai fost ales a purta crucea cea grea a îndoielilor spre adeverirea fără putinţă de tăgadă sau de îndoială a Învierii lui Hristos, scapă-ne pe noi cu rugăciunile tale din furtunile lumii şi din valurile îndoielilor vieţii acesteia, ca să-ţi strigăm: Bucură-te, Sfinte Toma, Apostol al Mântuitorului Hristos!

 Deși întotdeauna în istoria Bisericii exclamația Sf Toma „Domnul meu și Dumnezeul meu” a fost socotită ca o mărturisire a dumnezeirii Domnului Iisus, înțeles ca Domn și Dumnezeu, în zilele acestea, mai de pe urmă, s-au ridicat bărbați fără judecată care propovăduind nebunia- cum că Domnul Iisus nu este Dumnezeu adevărat, ci o creatură (cuvânt plin de blasfemie, să nu fie!)- învață că atunci când ar fi exclamat astfel, Sf Toma s-ar fi adresat Mântuitorului (cu cuvintele „Domnul meu!”) dar și lui Dumnezeu Tatăl (cu vorbele „Dumnezeul meu!”).

 În fața acestei răstălmăciri a textului sfânt se poate răspunde astfel:

  • textul afirmă că Sf Toma „i-a zis Mântuitorului”, vorbea cu El, se adresa Lui;
  • în Psalmul 35, 23  aceeași expresie a limbii grecești „Dumnezeul meu și Domnul meu”  este adresată unei singure persoane, Dumnezeu este totuna cu Domnul lui David;
  • Domnul Iisus nu s-a împotrivit acestei adresări;
  • este foarte puți probabil ca  Sf Toma, un  evreu pios, să îndrăznească să ia în deșert numele lui Dumnezeu.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator