Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
De ce?
Administrator: 10-10-2016 11:54:09 in Cateheză

 Multe din crucile care au reprezentare iconică (pictură sau sculptură) a Mântuitorului Răstignit au ca detaliu în partea inferioară un craniu şi două oase lungi. Care este rostul acestor elemente "macabre"?

 În imagini diferite tipuri de cruci de mână pentru binecuvântare, crucea fixă din altar şi crucea din partea superioară a tâmplei, de la biserica parohială Plevna.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator