Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în istoria închinării în duh și adevăr (IV)
Administrator: 18-10-2016 08:51:26 in Cateheză
ORGANIZAREA CULTULUI PRIN MOISE - Îndrumător pentru un popor ce nu era pe deplin maturizat, practicile religioase având doar însemnătate simbolică si tipică 

  Modul închinării organizat de Moise avea să completeze și să perfecționeze cultul patriarhilor, „pentru a corespunde exigențelor planului lui Dumnezeu pentru Israel, ca popor ales pentru mântuirea neamului omenesc. Cu Moise începe a doua perioadă mare a cultului religios israelit, perioadă în care sunt definite toate structurile esențiale pentru un cult deplin, adică: locașul de cult, persoanele cultului, timpurile și actele sfinte”.
 De altfel pregătirea lui Israel pentru primirea lui Mesia se desfășoară atât la nivel revelațional (cărțile Scripturii, vestirile profetice) cât și în forma accesibilă oricui, prin toate instituțiile Vechiului Testament. Aceste orânduieli (legea morală și cea ceremonială) au fost în așa fel rânduite încât să pregăteasca poporul evreu pentru venirea lui Mesia. Iar Vechiul Testament, probează faptul că există o mulțime de acțiuni externe prin care poporul lui Dumnezeu și-a manifestat pietatea și religiozitatea, ținând astfel trează conștiința poporului pentru venirea Celui Făgăduit. 
 Menirea acestui cult a fost ca prin el poporul întinat de păcate să crească în frica și dragostea de Dumnezeu și să se pregăteasca pentru împacarea cu El, care urma să se împlinească prin Hristos. Astfel, Moise, din porunca lui Dumnezeu, organizând cultul religios „instituie o lege a jertfelor, care prin semnificația ei morală, simbolică și tipică este fără egal în alte religii, având scopul direct de a ține poporul lui Dumnezeu departe de păgânism, arătându-i în mod simbolic și tipic acțiunile prin care poate ajunge la mântuire.

Icoana: Moise la Cortul Mărturiei, biserica Sf Nicolae- Domnesc, Argeș 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator