Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Lumina de aur
Administrator: 18-10-2016 09:31:23 in Cateheză

  „Şi apropiindu-se fariseii şi saducheii şi ispitindu-L, I-au cerut să le arate semn din cer. Iar El, răspunzând, le-a zis: Când se face seară, ziceţi: Mâine va fi timp frumos, pentru că e cerul roşu. Iar dimineaţa ziceţi: Astăzi va fi furtună, pentru că cerul este roşu-posomorât. Făţarnicilor, faţa cerului ştiţi s-o judecaţi, dar semnele vremilor nu puteţi!” (Matei 16, 1-3)

 

  În acest text, Domnul Iisus osândește priceperea oamenilor de a previziona (destul de corect) starea atmosferei, în ciuda faptului că semnele spirituale („Iată s-a apropiat de voi Împărăția lui Dumnezeu!”), cu putință de receptat și decodificat de către oameni, ființe spiritual- trupești, sunt trecute cu vederea.

  Extrapolând oarecum această mustrare cu referire la meteorologie, fotografii apreciază și ei, în mod deosebit de creator, fenomenul „luminii de aur”. Acesta se produce doar pentru câteva minute într-o zi înnourată, când printr-o spărtură de fuior plumburiu de văzduh, la răsăritul sau apusul soarelui, se strecoară o rază de lumină „moale” și aurie, ce prezintă mediul înconjurător într-o perspectivă caldă, apropiată.

  Un astfel de fenomen a fost imortalizat și în parohia Plevna, putând fi înțeles și ca o invitație spirituală către lumea în care lumina suprafirească  a harului, aurie, luminează, hrănește și înmiresmează pe locuitorii binecuvântați ai cerurilor. 

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator