Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
BISERICA, muzeu sau spital?- studiu biblic
Administrator: 25-10-2016 08:25:24 in Cateheză

 Fiind sfântă, prin temelia (care este Hristos) și prin capul său cel nevăzut (care este Hristos), Biserica trebuie să-și manifeste sfințenia în fiecare membru „dacă rădăcina este sfântă și ramurile sunt” (Rom 11, 16). Acesta este țelul Bisericii și el se împlinește prin existența atâtor oameni plini de curăție și de darul Duhului Sfânt.

 Întrucât scopul Bisericii (sfințenia tuturor membrilor) poate fi atins în mod desăvârșit doar în viața viitoare, Mântuitorul ne convinge că în societatea aceasta divino- umană există și oameni păcătoși. Pentru aceasta, Mântuitorul a asemănat Biserica, în viețuirea sa pe pământ,

  • cu un ogor în care grâul crește odată cu neghina (Mt 13, 24- 30; 36- 42);
  • cu o mreajă în care se prind tot felul de pești (Mt 13, 47- 50);
  • cu o nuntă la care participă și oameni nevrednici (Mt 22, 10- 12);
  • cu o casă în care sunt slugi bune și slugi rele (Mt 18, 23- 34);
  • cu fecioarele înțelepte și cu cele nebune (Mt 25, 1- 12);
  • cu oile și caprele dintr-o turmă (Mt 25, 33).

 Sfântul Pavel scrie că „într-o casă mare nu sunt numai vase de aur şi de argint, ci şi de lemn şi de lut; şi unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste.” (2 Tim 2, 20) iar la 1 Cor 12, 13- 26 descrie mădularele comunității, în paralelă cu cele alt trupului, declarând că există mădulare mai slabe, mai de necinste și chiar...necuviincioase.

 Istoria Bisericii dovedește din plin existența în sânul ei a păcătoșilor:

  • Anania și Safira (Fapte 5, 1- 10);
  • incestuosul din Corint (1 Cor 5, 1- 6);
  • alții păcătoși (1 Cor 5, 11)

 Astfel, din ceea ce ne spune Cartea Sfântă și istoria, Biserica pământească- luptătoare cu păcatul, nu e muzeu de sfinți ci este spital de tămăduire cerească a  bolilor trupești și sufletești ale membrilor ei.

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator