Cateheză vizuală- prescura
Administrator: 03-11-2016 03:45:44 in Cateheză

Pâinea folosită la Sfânta Liturghie pentru prefacere în Trupul Domnului în scopul împărtăşirii credincioşilor,  numită prescura, este pâine dospită, obținută din făină amestecata cu aluat, sare şi apă. Liturghierul prevede pentru pâinea punerii înainte sa fie facută din făină alba de grau curat, nu prea veche ori alterata, sa fie preparate cu apa naturala, curata, potrivit de sarate, dospite, bine coapte si nearse, cu gust firesc, pe care se aplica o pecete cu un instrument special, numit "pistornic", si care imprima initialele IIS.HR.NI.KA dispuse sub forma de patrat. Inițialele înseamnă "Iisus Hristos Învinge". Deşi există în practica ortodoxă diverse forme ale prescurii (rotundă, cu 3, 4, 5 brațe) în Bărăganul ortodox, prescura este modelată în formă de cruce cu patru cornuri sau capete, care sugereaza cele patru laturi ale lumii pentru care s-a rastignit Hristos sau cele patru brate ale Crucii.