Prin frumos spre sacru- colacul
Administrator: 13-11-2016 09:19:50 in Cateheză

”Deși conștientă de perisabilitatea viitoarei realizări, femeia ce a modelat aluatul s-a străduit întotdeauna (așa cum au făcut-o și antecesoarele ei) să reediteze motive cu semnificațiile lor străvechi, investind în această activitate cunoaștere, dar și creativitate. Frumosul a fost în așa măsură o necesitate a sufletului, încât ideea apropiatei dispariții a produsului obținut nu a împiedicat-o să-l ornamenteze cât a putut și cât a știut ea mai frumos.” (Ofelia Văduva, ”Pași spre sacru”)

Cuvântul ”colac” provine din limba ebraică unde ”challah” însemna ”pâine dospita”. Termenul apare pentru prima dată în Biblie în istorisirea despre porunca lui Dumnezeu către fii lui Israel de a da înainte de toate drept ofrandă o ”challah” atunci se vor întoarce în Țara Sfântă. Cuvântul apare și la alte popoare precum grecii – ”ķόλλαξ”, bulgarii – ”kolaci”, polonezii – ”chałka”. În limba slavonă ”kolo” însemna ”cerc” și de altfel și rădăcina ebraicului ”challah” tot la forma rotundă se referă.