Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vino și vezi!
Administrator: 14-11-2016 09:21:59 in Cateheză

 În ziua lăsatului de sec pentru Postul Crăciunului, 14 noiembrie, se pomeneşte Apostolul Filip.

 Acesta a fost unul dintre cei 12 apostoli ai Domnului (Mt 10, 3). Concitadin cu Sf Matei și Petru, era originar din Betsaida Galileii. Îl întâlnește pe Domnul Iisus în Betania, unde boteza Ioan. Câștigând încrederea Mântuitorului devine ucenic al Său. Cu dorința ca prietenul său Natanael să cunoască și el pe Iisus îl, aduce pe acesta Domnului, lucru istorisit de Evanghelia după Ioan (1, 28, 43- 49). Un an mai târziu, Filip peste ales în ceata Apostolilor.

 Atunci când Domnul avea de gând să înmulțească pâinile, îl pune pe Filip la încercare, întrebându-l: „De unde avem să cumpărăm pâini ca să mănânce oamenii aceștia?” (Ioan 6, 5-6).

 În ziua intrării triumfale în Ierusalim, câțiva greci, dorind să-l vadă pe Domnul se adresează lui Filip (In 12, 20- 23).

 După învierea Domnului, Filip se găsește împreună cu ceilalți apostoli în  în camera de sus ( Fapte 1, 13).

 Răspunsul, plin de convingere dar și de generoasă oferire a libertății deciziei, dat lui Natanael, ce întreba neîncrezător „ din Nazaret poate fi ceva bun? ” rămâne în timp ca un blazon al apostolatului Sfântului Filip: „Vino și vezi”.

 Tradiția consemnează că, asemenea celorlalți apostoli, a mărturisit și pecetluit credința în Învierea Mântuitorului, cu sângele său, fiind răstignit.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator