Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în istoria închinării în duh şi adevăr (VIII)
Administrator: 28-11-2016 02:50:17 in Cateheză

2. Ofrandele de făină

  În afară de animale, israeliții aduceau ca jerfă cereale și produse agricole , fie independent de arderile de tot, fie în acelasi timp.

  Leviticul, în cap 2, menționează 4 feluri de ofrande de faină și indică pentru fiecare cum să fie pregătită. Un închinător putea să ofere un aluat de făină de grâu coaptă în cuptor, în tavă, prăjită într-o tigaie sau făcută pâine. Toate ofrandele de făina conțineau ulei și sare, dar nu puteau fi folosite nici miere, nici drojdie, ce se puteau altera. Pe lângă aceste ingrediente, inchinatorul trebuia să aducă tămâie, ca și cereale crude, sare, ulei, etc. Unul sau doi preoți primeau această ofrandă, o duceau la altar și aruncau în foc „ca aducere aminte“ o porție de pâine, de turtă, de aluat nedospit sau ingredientele care nu se coceau, precum și tămâie. Preoții mâncau restul, dar daca era o ofrandă personală, o ardeau în întregime. Ofrandele de faină păreau să aibă aceeași funcție ca și arderile de tot, in afară de ofranda spicelor prăjite, care corespundea primelor roade (Lev 2,14 ). Această ofrandă a primelor roade pare să fi avut ca scop sfințirea intregii recolte. Acest grâu simboliza restul recoltei, insistând asupra faptului că intreaga recoltă era consacrată Domnului.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator