Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Antinomia omnipotenței divine
Administrator: 04-12-2016 08:26:51 in Cateheză

 Poate face Dumnezeu un bolovan atât de mare încât să nu-l poată ridica?

 Poate face Dumnezeu un balaur în stare să-l mânânce?

 Acestui gen de întrebări, în care atotputernicia este înțeleasă ca putere de a face orice, i-a răspuns acum 13 secole Sf Ioan Damaschin: "Dumnezeu poate câte vrea, dar nu vrea câte poate."

 Adică nici măcar Dumnezeu nu poate face ceea ce este contradictoriu din punct de vedere logic sau ceea ce este imposibil în realitate. Este o imposibilitate logică pentru Dumnezeu să facă cercuri pătrate, este o imposibilitate reală ca El să păcătuiască. În plus pentru Dumnezeu mai există o sumă de lucruri imposibile: nu-şi poate schimba natura, nu face lucruri contradictorii, nu poate fi depăşit în putere de creatura Sa, nu poate realiza anumite scopuri fără a recurge la anumite mijloace (nu poate primi închinare decât de la ființele care să fie libere, sau nu poate mântui cu forța).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator