Am împrumutat pântecele dar nu am întinat fecioria
Administrator: 09-12-2016 12:05:03 in Cateheză

În sfintele icoane ale Maicii Domnului, tradiția cere reprezentarea a trei stele: una pe frunte şi câte una pe fiecare umăr. Fiecare icoană a Maicii Domnului are această pecete simbolică, care este transpunerea în imagine a credinţei creştine autentice stabilite la al patrulea sinod ecumenic, anume că Fecioara Maria a născut pe Fiul lui Dumnezeu înomenit.

Aceasta vrea să însemne că Maica Domnului nu a cunoscut bărbat înainte de a-L naşte pe Hristos, că şi-a păstrat fecioria şi în Naştere şi că n-a cunoscut bărbat nici după Naşterea Domnului. Este un lucru foarte important că Domnul nostru Iisus Hristos nu este doar singurul Fiu al lui Dumnezeu, ci şi Fiul unic al Fecioarei Maria, adică al umanității.