Hristos se naşte, slăviți-L! (V)
Administrator: 16-12-2016 09:27:29 in Cateheză

"Dacă cineva îndrăzneşte să spună că Hristos este un om purtător de Dumnezeu şi nu că este Dumnezeu cu adevărat, ca Fiu Unul şi prin natură, întrucât Cuvântul S-a făcut trup şi a fost părtaş la fel cu noi sângelui şi trupului: să fie anatema." (Sf Chiril al Alexandriei, Anatematisma a V-a)

Foarte întrebuințat în vocabularul cultic este termenul "Cuvântul" care alături de înțelesul de "învățătură a Domnului" are şi înțelesul de realitate personală, ipostas în care dumnezeirea se manifestă în istorie.

"Pe Cuvântul Tatălui, mai presus de cuvânt l-ai întrupat, Născătoare de Dumnezeu Fecioară..."

"Luând ca chip firea omenească din Sfânta Fecioată, Cuvântule al lui Dumnezeu, ne-ai învățat să lăudăm pe o Treime în Unime, de un chip şi de un scaun".

"Cuvântul în Fecioară sălăşluindu-se şi Trup luând, a ieşit lăsând-o nestricată" "Un ipostas în două firi ai născut, ceea ce eşti cu totul fără de prihană, pe Dumnezeu întrupat, Căruia toți Îi cântăm: Dumnezeule, bine eşti cuvântat".

"Nu pe un Dumnezeu fără de trup, dar nici un simplu om a adus Fecioara cea curată şi cinstită, ci pe un om desăvârşit şi pe Dumnezeu cu adevărat desăvârşit, pe Care Îl slăvim, împreună cu Tatăl şi cu Duhul".