Pastorala de Crăciun, propovăduirea ierarhului nostru
Administrator: 26-12-2016 04:36:13 in Cateheză

"Veniți să ne bucurăm întru Domnul, povestind taina ce este de față. Zidul cel despărțitor acum cade; sabia cea de foc se îndepărtează; heruvimul nu mai păzește pomul vieții, iar eu mă împărtășesc din dulceața din rai, de la care m-am îndepărtat prin neascultare. Căci chipul cel neschimbat al Tatălui, pecetea veșniciei Lui, înfățișare de rob primește, ieșind din Maica ce nu știe de nuntă, nesuferind schimbare: că a rămas ce era, Dumnezeu adevărat fiind, și a luat ce nu era, om făcându-Se, din iubire de oameni. Acestuia să strigăm: Cel ce Te-ai născut din Fecioară, Dumnezeule, miluiește-ne pe noi."

În zorii zilei Naşterii Domnului, Evanghelia Sfintei Liturghii a fost urmată de citirea Scrisorii Pastorale a Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor.

Cuvântul de învățătură al ierarhului nostru a pus accent pe învățătura de credință a Bisericii privind familia şi condițiile unei rodnice împliniri a vocației creştine în sânul acestei comunități de viață cu izvorul în iubirea intratrinitară.