Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în istoria închinării în duh şi adevăr (XII)
Administrator: 28-12-2016 03:13:17 in Cateheză

 Clasificarea sărbătorilor israelite în Pentateuh

 Sărbătorile marcau trecerea unui an ceremonial şi întreţineau în popor memoria unor evenimente istorice de importanţă majoră, lucru sugerat de clasificarea mai târzie a sărbătorilor evreiești în vesele și triste . Pe de altă parte, calendarul evreiesc are şi o însemnătate profetică, marcînd etapele în care-şi va desfăşura Dumnezeu planul mesianic de răscumpărare a omenirii.

 Zilele speciale orânduite de Moise pentru a aminti binefacerile lui Dumnezeu sunt:

•Sărbători sabatice: Sabatul, Ciclurile sabatice;

•Sărbătorile de pelerinaj: Paștele, Cincizecimea, Sărbatoarea Corturilor;

•Alte sărbători: Lunile noi, Anul Nou, Ziua împăcarii


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator