Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Teologia pe scurt a tainei înomenirii Cuvântului Tatălui
Administrator: 29-12-2016 08:05:53 in Cateheză

"Cine a mai văzut un Prunc mai bătrân decât mama sa? Cel Vechi a intrat şi S-a făcut tânăr în ea. Nou-născut a ieşit din ea şi a crescut cu laptele ei. A intrat şi S-a micşorat în ea, a ieşit şi a crescut prin ea - minune mare!

 Un prunc e în pântec şi neatinsă e pecetea fecioriei! Pantecul ți s-a făcut palat împărătesc şi semnul fecioriei perdea la uşa lui. În afară semnul fecioriei, înăuntru pruncul - uimire mare!

 De cauta cineva Firea Ta ascunsă, Aceasta este în cer, în pântecul uriaş al Dumnezeirii. De cauta cineva trupul Tău văzut, el odihneşte şi priveşte din micul pântec al Mariei. Cine Te va măsura, Noian urias care s-a micşorat pe sine?" (Sf. Efrem Sirul)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator