Rânduiala Aghesmei Mari
Administrator: 08-01-2017 12:09:15 in Cateheză

Dacă Agheasma mică se poate săvârşi ori de câte ori credincioşii doresc acest lucru, Agheasma Mare se oficiază doar de două ori pe an, pe 5 ianuarie, în Ajunul Botezului Domnului şi pe 6 ianuarie, în ziua praznicului Bobotezei.

În cadrul slujbei de sfințire a apei de la Bobotează, se citesc texte biblice [trei paremii, toate din prorocia lui Isaia (cap. XXV, 1-10; LV, 1-13 si XII, 3-6), apoi Apostolul (din I Cor. X, 1-4) şi Evanghelia (de la Mc. I, 9-12)] in care se prezintă în rezumat Botezul Domnului.

După ectenia mare (cu cereri pentru venitea Duhului Sfânt) se rosteşte Rugăciunea de sfințire a apei a apei, compusa de Sfântul Sofronie al Ierusalimului, adresată Sfintei Treimi: ("Treime mai presus de fire..."). Preotul slujitor Invocă de trei ori pe Sfântul Duh pentru sfințirea apei ("Tu Însuți, dar, Iubitorului de oameni Împarate, vino şi acum prin pogorârea Sfântului Tău Duh şi sfințeşte apa aceasta") şi binecuvintează de fiecare dată apa cu mâna, afundându-o cruciş în vasele cu apa.

Apoi rosteşte o nouă formulă de invocare a Sfântului Duh ("Însuți şi acum, Stăpâne, sfințeşte apa aceasta, cu Duhul Tău cel Sfânt"), pe care preotul o rosteste tot de trei ori, binecuvântând de fiecare dată apa, cu mâna cruciş.

La finalul slujbei, preotul slujitor afundă de trei ori crucea şi busuiocul în apă cântând troparul Praznicului. "În Iordan botezaându-Te Tu Doamne ..."

În anul mântuirii 2017, această slujbă, din cauza puternicului viscol, s-a oficiat în biserică.