Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Un nou exercițiu spiritual-trupesc spre epectază
Administrator: 08-01-2017 12:25:32 in Cateheză

 Urmând prescripțiile rituale, între Crăciun şi Bobotează nu se ingenunchează la rugăciunile din biserică, semn al bucuriei şi a asumării statutului de fii iubiți şi împăcați cu Tatăl ceresc prin lucrarea mântuitoare a Domnului Iisus. Încheierea acestei perioade liturgice deschide calea exercițiului spre epectază, în care îngenuncherea şi metania devin exercuții spiritual-trupeşti pentru ridicarea creştinului pe o treaptă duhovnicească superioară.

"Mirenii, prin gimnastică, îşi fac trupurile sănătoase, iar monahii, prin metanii, îşi fac şi sufletele şi trupurile şi mai sănătoase. Metaniile fac bine la încheieturi, înlătura fragilitatea, fac să dispară burţile nefireşti, împrăştie linişte şi dau nobleţe. Odată cu acestea, metaniile dau omului posibilitatea să urce la înălţimile duhovniceşti ale virtuţilor, dar şi pe înălţimile munţilor cu multă uşurinţă, fără să gâfâie. Metaniile înseamnă rugăciune, dar în acelaşi timp sunt şi asceză. Prin metanii cerem iertare de la Dumnezeu şi ne manifestăm recunoştinţa noastră. Părintele Tihon, când îmbătrânise şi nu se mai putea ridica atunci când se pleca să facă metanii, lega o funie groasă de tavan şi se trăgea cu ea ca să se ridice." (Cuviosul Paisie Aghioritul)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator