Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XIII)
Administrator: 08-01-2017 02:16:59 in Cateheză

Sărbători sabatice în Pentateuh

Sabatul

 Cea de a şaptea zi a săptămânii, pusă de o parte de Dumnezeu la sfîrşitul Creaţiei (Fac. 2:1-3), dar nesărbătorită pînă în perioada eliberării din Egipt (Ieș 16:23), este şi ea menţionată în lista sărbătorilor evreieşti (Lev. 23:1-3). Ziua comemorează atît odihna Domnului, cît şi scoaterea din robia egipteană (Deut. 5:12-15). Ea este un semn naţional între Dumnezeu şi Israel (Exod 31:17; Ezec. 20:12, 20). Era dupa Legea Veche cea mai importanta sarbatoare a evreilor, inchinată lui Dumnezeu, de aceea poarta numele de   „odihna în cinstea Domnului ” ( Ieș 16, 23-25 ) fiind cinstită prin săvârșirea cultului și încetarea lucrului .   „ Israel şi sabat pășesc îmbrățișati pe potecile eternității. Precum sabatul are o dublă semnificație: una pur religioasă, simbol al Creației, menită să aminteasca existența unui Creator, și cealaltă de esență națională, în amintirea ieșirii din Egipt, cu scopul de a aduce aminte de actul de naștere al poporului evreu, la fel și entitatea aceasta unică ce se numește popor al lui Israel are o dubla ființă, religioasă și națională, iar aceste două elemente nu pot fi desparțite.” Sabatul devine un semn special al legământului veșnic încheiat de Domnul cu poporul Israel (Ieș 31,13.16-17 ). Multe din dispozițiile Pentateuhului au ca temă ținerea sabatului, lucru accentuat prin pedeapsa cu moartea la care se expuneau cei ce-l călcau (Num 15, 32-36 ). Doi miei erau jerfiți in timpul sabatului, față de unul singur în celelalte zile (Num 28, 9-19 ), și tot atunci erau puse înainte 12 pâini (Lev 24, 5-8).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator