Sinodalitatea (III)
Administrator: 08-01-2017 02:24:08 in Cateheză

S-ar părea că istoria generală a Bisericii Ortodoxe o conduce către demnitatea de a avea un simplu rol național „o acțiune populară, cu care ea nu se poate impune în afară, dar nici chiar în sânul popoarelor ei. Biserica Ortodoxă a îndeplinit în adevăr și este chemată să îndeplinească o misiune creștină populară și națională, și aceasta constituie pentru ea un amare titlu de cinste și de recunoștință națională. Pentru popoarele sale, Biserica ortodoxă a fost și este o instituție nu numai de temei, în viața națională, ci providențială. Ceea ce sunt azi popoarele ortodoxe, ca națiuni, ca suflet, cultură, tradiții, sunt prin influența binefăcătoare a Bisericii lor, care le-a fost, în împrejurări prin care n-au trecut popoarele apusene, patrie, educatoare, sprijin moral, a cărei credință le-a fost conștiință națională, tărie și mângâiere- o jumătate de mileniu celor căzute sub turci, cu mult mai mult celor căzute sub arabi” .

(Stoian Constantin)