Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte in închinarea în duh şi adevăr (XIV)
Administrator: 14-01-2017 09:42:27 in Cateheză

Valoarea Sabatul în Pentateuh

  Sărbătoarea sabatului cunoștea doua aspecte : pozitiv si negativ. Aspectul pozitiv privește sporirea jertfelor în sabat și chemarea poporului să facă voia Domnului, să-L sfințească, să cunoască Legea Sa. Aspectul negativ al cinstirii sabatului privește interzicerea desfățurării de lucrări în acea zi: aprinderea focului pentru prepararea hranei ( Ieș 16,23 ), strângerea lemnelor (Num 15,33 ), muncile câmpului ( Ies 34, 21 ), comerțul ( Neem 10, 31 ), tescuirea strugurilor si transportul (Neem 13, 15 ). Ca zi de proclamare a libertății, sabatul se adresa tuturor: parinți, copii, slujitori, straini, dobitoace de povară (Deut 5, 14) fiind manifestarea văzută a milei stăpânului față de slujitor, în contextul religios și teocratic în care Dumnezeu este adevăratul stăpân al lumii.

Sensul tipic al sabatului

Instituția sabatului este de origine divină și ea prefigurează ziua duminicii ca zi de odihnă, legată de eliberarea sufletului din robia pacatului. „O interpretare utilă în acest sens se găsește la Sf Ioan Gură de Aur, care zice că în ziua sâmbetei se poruncește îndepărtarea de toate relele și săvârșirea faptelor care sunt lauda lui Dumnezeu. În sabat se săvârșesc toate cele folositoare sufletului, iar toate acestea, laolalta, sunt valabile pentru noua sărbatoare, numita in Noul Testament „Ziua Domnului”, adică Duminica. Atât sabatul cât și duminica sunt sărbători închinate lui Dumnezeu. Cinstirea sambetei îl duce pe om la odihna Domnului, iar respectarea duminicii îl introduce în această stare de repaos spre care îl îndeamnă Sf Pavel, zicând „să ne silim, deci, a intra in acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeași pildă a neascultării” ( Evr 4, 11 ). Aceasta din urmă este cu adevarat odihna cerească de unde a fugit toata durerea, întristarea și suspinarea ( Is 35,10 ).”


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator