Sf Maxim Mărturisitorul şi monotelismul
Administrator: 21-01-2017 10:33:52 in Cateheză
Monotelismul susţinea că Domnul Iisus nu a avut decât o singură voinţă (divină). Foarte asemănător cu monofizismul, care afirma că Mântuitorul nu are decât o singură natură (divină), monotelismul este considerat de unii ca un compromis întreprins pentru a-i aduce pe monofiziţi înapoi în Biserică. A declara însă că Iisus nu a avut decât voinţă divină este aproape acelaşi lucru cu a afirma că Iisus nu a fost Dumnezeu întrupat, ci doar un om controlat de o voinţă divină. Împotriva acestei erezii s-a ridicat vajnicul Sf. Maxim Mărturisitorul (580- 662), care este considerat până astăzi unul dintre cei mai străluciţi teologi ai Bisericii. Apărarea dreptei credințe că Mântuitorul a avut atât voinţă divină cât şi umană (firea omeneasca având voința ei proprie, care se supune de bunăvoie voinței dumnezeiești, fiind pe deplin îndumnezeită) a fost întâmpinată cu înfricoşătoare osândă: i s-a smuls limba şi i s-a tăiat mâna dreaptă, după care a fost exilat şi a murit la scurt timp.