Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea in duh şi adevar (XVI)
Administrator: 26-01-2017 08:12:10 in Cateheză

Anul jubiliar în Cultul Vechiului Testament

 Anul jubiliar, anul de veselie, cu denumire vizând anunțarea începutului său prin sunete de trâmbiță, după trecerea a 7 ani sabatici ( Lev 25, 8- 10 ). Fiecare al șaptelea an fiind un timp de odihnă sabatică, anul de veselie începea imediat dupa anul sabatic. Sunetele trâmbiței anunțând începerea acestui an, aveau în popor tonuri de bucurie, deoarece: se anunța eliberarea tuturor israeliților ce se vânduseră ca robi, se retrocedau toate proprietățile familiale înstrăinate din cauza sărăciei, pământul rămânea ca și în anul sabatic nelucrat. Anul de veselie servea ca reper pentru preţurile cu care se vindeau şi se cumpărau pămînturi şi robi. În realitate, se cumpăra numai dreptul de folosire pînă la anul viitor de veselie . Anul jubiliar are caracter tipic, prefigurând timpul când vor fi înlăturate toate păcatele ce înstrăinează pe om de menirea sa, corespunzând timpului mesianic descris de Mântuitorul, cand vor veni dezrobirea robilor, slobozirea celor apăsați și anul placut Domnului ( Lc 4, 18- 19 ) dar si o „imagine sugestiva despre așezarea din nou a tuturor lucrurilor ( F A 3, 20-21 ), restabilire pe care o va prilejui revenirea Domnului Iisus” .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator