Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte in închinarea în duh şi adevăr (XVII)
Administrator: 30-01-2017 09:11:39 in Cateheză

Sărbătorile de pelerinaj în Vechiul Testament

Paștele (luna I, ziua 14)

 Sărbătorile de pelerinaj, Paște, Cincizecime şi Sărbătoarea Corturilor, solicitau ca fiecare evreu să meargă în pelerinaj spentru a se închin la Ierusalim (Exod 23:14-19) macar la una dintre ele. Paștele combina două celebrari care erau inițial distincte:

--  Paștele= noaptea sărbătorită în amintirea îngerului morții care a cruțat casele evreieşti din Egipt;

--  Sărbătoarea Pâinilor Nedospite (Azimelor) = comemorarea primelor șapte zile ale ieșirii din Egipt.

 Cele două evenimente erau strâns unite.Trebuia ca la această sărbătoare tot aluat dospit să dispară din casă înainte ca mielul de Paște să fie înjunghiat (Deut 16, 4 ). Prin urmare însăși masa de Paște conținea pâine nedospită (Ieș 12, 8). Astfel, cele două sărbători se combină în timp . Dumnezeu le-a poruncit evreilor să mănînce carnea mielului cu pâine nedospită şi cu ierburi amare. Pâinea nedospită era semnul că au ieşit în grabă din ţara Egiptului (Deut. 16:3).  Sărbătoarea Paștilor cuprinde doua momente rituale:

  • jertfa de curățire a păcatelor, prin turnarea sângelui, ca și la alte sacrificii sângeroase;
  • ospățul pascal, simbolizând comuniunea cu Dumnezeu.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator