Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ce înseamnă "a muri față de păcat"?
Administrator: 31-01-2017 07:32:41 in Cateheză

 Omul botezat nu e un om care nu mai poate păcătui. „Dar forța păcatului, care constituia un mod necuvenit al firii, sau o structură introdusă în ea prin păcat, sau o desfigurare a structurii ei adevărate, a fost desființată prin Botez. Omul după Botez poate să nu mai păcătuiască și deci e scăpat principial de moartea cea veșnică. Desigur, această putință se actualizează în el dacă aduce și contribuția voinței sale. Dar odată cu desființarea structurii sale păcătoase, cu zdrobirea forței păcatului, i s-a dat și o întărire a voinței ca să poată să nu mai păcătuiască. S-a pus în el o structură ontologică nouă sau s-a restabilit cea autentică. Această temelie e o forță etică. Ceea ce s-a petrecut în om în actul Botezului e numit de Sfântul Pavel „dezbrăcarea trupului cărnii” (Col 2, 11) adică golirea de putere a complexului de pofte și pasiuni care s-a îmbibat în om în urma căderii în păcat și îmbrăcarea lui Hristos sau îmbibarea în el a simțirilor și tendințelor curate ale trupului lui Hristos. Aceasta e numai o latură a ceea ce s-a petrecut la Botez. Cealaltă e sădirea în el a forței învierii lui Hristos, care e o forță nu numai etică, ci și ontologică, o putere a firii pe drumul învierii prin înnoirea vieții.” Botezul, care e „naștere de sus” și „îmbrăcare în Hristos”, ca prima din cele trei taine ale încorporării, este unic, fiindcă nu se repetă (Efes 4,5). El reproduce tainic, sacramental , moartea și învierea lui Hristos, cu fiecare dintre cei ce se botează și mor păcatului Rom 6, 3-5. Sf Ioan Gură de Aur , tâlcuind textul ce alcătuiește Apostolul la Botez, spune: „Deci ce va să zică a muri păcatului? Adică a nu mai asculta cu nimic de păcat. Aceasta a făcut-o odată botezul ce l-am primit, când am murit cu păcatul de până atunci; dar după Botez trebuie ca zelul nostru să facă să-l omoare ori de câte ori ni s-ar înfățișa; și ori de câte ori ni s-ar porunci să-l facem, noi să rămânem nemișcați, ca morții”. Și întrebându-se ce înseamnă: întru moartea Lui ne-am botezat? Explică:„Adică, murim și noi atunci, ca și Dânsul, căci Botezul este Crucea pe care ne răstignim”. Dar este deosebire- zice el- între o moarte și alta. „Căci moartea Lui a fost aceea a trupului, pe când moartea noastră este aceea a păcatului...Și fiindcă Botezul a fost și pentru tine cruce și mormânt... Și dacă prin moarte și îngropare te-ai făcut părtaș cu Dânsul, apoi cu atât mai mult te vei face părtaș prin înviere și viață” .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator