Rolul mişcărilor trupeşti în închinare
Administrator: 03-02-2017 09:27:30 in Cateheză

Atâta vreme cât rugăciunea este înțeleasă ca vorbire a omului cu Dumnezeu şi împreună-petrecere cu Acesta, iar omul este alcătuit din trup şi suflet, se cade ca la rugăciune omul să participe atât cu sufletul, cât şi cu trupul. Astfel, mintea este atentă, iar gura rosteşte cuvintele rugăciunii; inima suspină, iar ochii privesc cu nădejde spre sfinții din icoane; sufletul se smereşte prin pocăință, iar trupul se smereşte prin metanii. Gesturile liturgice trupeşti, (închinarea, binecuvântarea, îngenuncherea, metaniile) susțin ceea ce gândeşte mintea şi rosteşte gura, având rolul de a ne ajuta să înțelegem mai bine rugăciunile rostite.