Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina Mirungerii (I)
Administrator: 07-02-2017 08:34:58 in Cateheză

 Mirungerea este Taina prin care se împărtășește noilor botezați puterea și darurile Duhului Sfânt, necesare pentru creșterea, sporirea și întărirea credincioșilor în viața nouă, în Hristos, „ea nu trebuie înțeleasă niciodată ca o completare sau desăvârșire a Botezului care are rolul lui precis de a ierta păcatul strămoșesc cu care ne naștem și pe cele personale, săvârșite până la acea dată”.

 Alături de Botez, Mirungerea este în Biserica Ortodoxă o condiție pentru primirea Euharistiei.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator