Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tâlcul pomenirii episcopului în rugăciuni
Administrator: 22-02-2017 08:19:04 in Cateheză

„Fiecare mădular al Bisericii se află în purtarea de grijă a proestosului dar această relaţie este cu dublu sens. O comunitate nu are caracter eclesial fără episcop, dar nici episcopul nu are plenitudinea slujirii sale decât în comuniune cu poporul şi ceilalţi episcopi, în cadrul sinodalităţii. În Sinod episcopul nu se află în nume propriu ci poartă cu el întreagă comunitatea ce îi este încredinţată. Din acest motiv în Sinod se manifestă nu doar comuniunea sinodală a episcopilor ci şi a Bisericilor păstorite de aceştia. Un semn al acestei constiinţe este faptul că fac parte din Sinodul unei biserici locale doar episcopii în funcţie, cei ce au încredinţat un popor spre păstorire. Episcopul este icoana prezenţei şi lucrării lui Hristos în Biserică şi de aceea toate slujirile din biserică se exercită din încredinţarea episcopului. Comuniunea cu episcopul şi prin el cu Biserica în ecumenicitatea ei face din lucrarea preotului sau a credinciosului o lucrare a Bisericii acest aspect fiind marcat în fiecare Sfântă Taină de ectenia păcii sau ectenia întreită la care este pomenit episcopul locului.” (Pr Prof Patriciu Vlaicu)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator