Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina Mirungerii (IV)
Administrator: 23-02-2017 08:18:22 in Cateheză

  Înmulțindu-se numărul creștinilor și al comunităților creștine, Sfinții Apostoli n-au mai putut ei înșiși să săvârșească Taina Ungerii/ Punerea mâinilor asupra tuturor creștinilor botezați și de aceea, au încredințat dreptul acesta urmașilor lor la conducerea primelor Biserici locale, adică episcopilor. Numai ei aveau dreptul să sfințească untlelemnul folosit la Taina Mirungerii, (canonul 6 Cartagina) și să ungă pe cei botezați. Cu vremea însă, înmulțindu-se necontenit numărul comunităților creștine, al parohiilor, episcopii nu mai puteau face ei înșiși ungerea fiecărui nou botezat în parte. De aceea au transmis acest drept preoților, care făceau ei ungerea neofiților, cu untdelemn sfințit mai înainte de episcopi.”


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator