Taina Mirungerii (IV)
Administrator: 23-02-2017 08:18:22 in Cateheză

Înmulțindu-se numărul creștinilor și al comunităților creștine, Sfinții Apostoli n-au mai putut ei înșiși să săvârșească Taina Ungerii/ Punerea mâinilor asupra tuturor creștinilor botezați și de aceea, au încredințat dreptul acesta urmașilor lor la conducerea primelor Biserici locale, adică episcopilor. Numai ei aveau dreptul să sfințească untlelemnul folosit la Taina Mirungerii, (canonul 6 Cartagina) și să ungă pe cei botezați. Cu vremea însă, înmulțindu-se necontenit numărul comunităților creștine, al parohiilor, episcopii nu mai puteau face ei înșiși ungerea fiecărui nou botezat în parte. De aceea au transmis acest drept preoților, care făceau ei ungerea neofiților, cu untdelemn sfințit mai înainte de episcopi.”