Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XX)
Administrator: 24-02-2017 10:20:45 in Cateheză

Sărbătoarea Corturilor (luna VII, ziua 15) Sărbătoarea aceasta comemora peregrinările evreilor timp de 40 de ani prin pustie înainte de intrarea în Canaan (Lev. 26:33-36; Deut. 16:13-17). Istoricul evreu Iosif Flavius o numeşte „cea mai mare şi cea mai sfântă dintre toate sărbătorile evreieşti". Timp de şapte zile, toţi evreii trebuiau să-şi părăsească locuinţele şi să stea în corturi sau colibe făcute din crengi şi pînză, „pentru ca urmaşii voştri să ştie că am făcut pe copiii lui Israel să locuiască în corturi, după ce i-am scos din ţara Egiptului" (Lev. 23:42). Durând șapte zile și căzând la încheierea lucrarilor agricole, sărbătoarea se remarca printr-un număr foarte mare de jertfe aduse la templu: 70 de boi-ardere de tot specială, și zilnic 2 țapi și 14 miei, ardere de tot zilnică, un țap jertfa zilnica pentru pacat. Conținutul acestei sărbători se refera la ocrotirea aratată de Dumnezeu poporului in cei 40 de ani de rătăcire prin deșert, ocrotirea respectivilor evrei ce locuiesc in corturi (semn că se consideră călători pe pământ, singurul lor adapost fiind Dumnezeu) și pregustare a lumii noi .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator