Pedagogia postului la Sf Ioan Hrisostom
Administrator: 28-02-2017 08:15:37 in Cateheză
La amvonul bisericii parohiale, în cuvântul învățătoresc pentru sârguire spre faptele bineplăcute ale postului din anul mântuirii 2017, dimensiunea pedagogică, adică de calăuzire, de ducere de mână, pentru practicarea corectă a ostenelilor timpului de pocăință, a fost inspirată de scrierile Sf Ioan Gură de Aur. La începutul postului vom lua ca îndemn urmatorul text: "Dacă îţi este trupul neputincios şi nu poţi posti neîncetat, nu îţi este neputincios ca să te rogi, nici fără putere ca să dispreţuieşti poftele pîntecelui. Chiar dacă nu poţi să posteşti, totuşi poţi să nu te îmbuibezi." (Omilii la Matei) Desavârşirea perioadei postului, în noaptea de Paşti, va fi fost privită de Parintele cu Gura de Aur în aceleaşi coordonate, în care intenția şi osteneala nu sunt fapte ce aduc merite ci devin fapte care mărturisesc asumarea unui mod de viață, pe placul lui Dumnezeu: "De este cineva binecredincios si iubitor de Dumnezeu, sa se bucure de acest praznic frumos si luminat. De este cineva sluga inteleapta, sa intre, bucurandu-se, intru bucuria Domnului sau. De s-a ostenit cineva postind, sa-si ia acum rasplata. De a lucrat cineva din ceasul cel dintai, sa-si primeasca astazi plata cea dreapta. De a venit cineva dupa ceasul al treilea, multumind sa praznuiasca. De a ajuns cineva dupa ceasul al saselea, sa nu se indoiasca, nicidecum, caci cu nimic nu va fi pagubit. De a intarziat cineva pana in ceasul al noualea, sa se apropie, nicidecum indoindu-se. De a ajuns cineva abia in ceasul al unsprezecelea, sa nu se teama din pricina intarzierii, caci darnic fiind Stapanul, primeste pe cel de pe urma ca si pe cel dintai, odihneste pe cel din al unsprezecelea ceas ca si pe cel ce a lucrat din ceasul dintai; si pe cel de pe urma miluieste, si pe cel dintai mangaie; si aceluia plateste, si acestuia daruieste; si faptele le primeste; si gandul il tine in seama, si lucrul il pretuieste, si vointa o lauda." (Cuvânt la Paşti)