Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Eclesiologia Părintelui Staniloae: universalitatea sinodală
Administrator: 04-03-2017 08:19:13 in Cateheză

Complementaritatea Biserică locală- Biserică universală

  În concepția tradițională, asupra unității și catolicității Bisericii, se afirmă că în același timp Biserica este euharistică și universală. Prin urmare „fiecare Biserică locală se bucură de integritatea eclesială întrucât se află în comuniune cu Biserica universală. De aceea, toate Bisericile locale trăiesc într-o unitate sinodală și între ele există o „egalitate simfonică” în păstrarea adevărului” .

  Părintele Stăniloae identifică patru trăsături caracteristice ale acestei universalități sinodale:

 • Integritatea eclezială a Bisericii locale – ce derivă din prezența integrală a Duhului Sfânt în ea, din profesiunea de credință apostolică și din comuniunea cu Biserica universală;

 • Unitatea tuturor comunităților creștine în aceeași credință apostolică- credință constituită nu doar ca doctrină ci și din sacramentele celebrate de ierarhie;

 • Posibilitatea excomunicării unei Biserici locale- când aceasta se îndepărtează de integritatea credinței apostolice;

 • Demnitatea egală a tuturor Bisericilor locale- nicio Biserică nu are prioritate sau superioritate permanentă de drept divin. Fapt ce nu este împotriva acordării unei priorități temporale și prezidențiale episcopilor cu scaunul în centre politice sau de origine apostolică, pentru soluționarea problemelor existenței Bisericii în lume.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator