Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Procesul Mântuitorului, studiu biblic (III)
Administrator: 06-03-2017 07:19:53 in Cateheză
  UNGEREA DIN BETANIA- DECLANȘAREA MECANISMULUI TRĂDĂRII
 Mt 26, 6-13; Mc 14, 3-9; In 12, 1-11 
 Sf. Matei întrerupe, pentru moment, descrierea complotului, ca să intercaleze aici o scena petrecută în Betania cu cateva zile mai înainte şi să ne arate printr-însa complicitatea lui Iuda în actul prinderii Domnului: "Fiind Iisus în Betania, în casa lui Simon Leprosul, a venit la Dânsul o femeie având un alabastru cu mir de mare preț şi l-a turnat pe capui Lui, pe când şedea El la masă" (Matei XXVI, 8-13). Mirul de nard era un parfum extrem de scump şi se importa din regiunea munților Himalaia. El se păstra în vase cu gâtul foarte strâmt pentru a se evita evaporarea şi risipa. Conținutul acestor vase putea fi golit dintr-o data doar spărgându-le. Gestul Mariei exprimă deci spontaneitatea unei neasemuite generozități față de Acela care-i făcuse atâta bine, înviindu-i fratele şi vestindu-i cuvintele vieții celei veşnice (Luca X, 39, 42). Gestul Mariei nu este insa inteles de ucenici si indeosebi de Iuda, care spune: "Pentru ce s-a facut aceasta risipa? Ca mirul acesta se putea vinde scump, iar banii se puteau da saracilor.” Sf. Marcu ne arata ca, dupa aprecierea celor de fata, mirul turnat de Maria pe capul lui Iisus valora peste trei sute de dinari (XIV, 4-5). Cu aceasta suma, care reprezenta salariu unui lucrator pe un an intreg, se puteau cumpara sapte mii de ratii de paine pentru indestularea saracilor la o masa. Iuda nu se gandea insa la saraci cand facea aceasta remarcă (Ioan 12, 6). La randul lor, ceilalti ucenici erau departe de intelegerea simbolismului profetic al mirungerii. De aceea Domnul intervine si spune: "Pentru ce faceti suparare femeii? Ca bun lucru a facut cu Mine. Ca pe saraci il aveti cu voi pururea, dar pe Mine nu Ma veti avea pururea; ca varsand ea mirul acesta pe trupul Meu, spre ingroparea Mea a facut-o. Adevar graesc voua: Oriunde se va propovadui Evanghelia aceasta, in toata lumea, se va spune si ce a facut ea întru pomenirea ei" (Matei XXVI, 10-13). În timp ce Maria presimțind moartea apropiată a lui Iisus Îi aduce un omagiu anticipat, Iuda, nemulțumit, se indignează și face socoteli viclene; el a auzit pe Iisus vorbind despre înmormântarea Sa (Mc 10, 33-34), el, in ce-l privește nu-și recunoaște o vocație de martir, el știe că marii preoți și cărturarii plănuiesc moartea lui Iisus și caută mijlocul să-l prindă, fără ca aceasta să cauzeze agitație în popor . Atunci, unul din cei doisprezece, numit Iuda Iscarioteanul, ducându-se la arhierei, a zis :ce voiți să-mi dați și eu Îl voi da în mâinile voastre? Iar ei i-au dat lui 30 de arginți (Mt 26, 14-15)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator