Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina înfierii prin har
Administrator: 06-03-2017 07:29:23 in Cateheză
Biserica a dat o mare importanță Tainelor și rânduielilor care însoțesc primirea harului Sfântului Duh. Ea a făcut o legătură directă între credința personală, energiile Duhului Sfânt și Sfintele Taine. Sf Vasile cel Mare afirmă că în credință și Botez sunt „două moduri de mântuire” (Credința primește desăvârșirea ei prin Botez, care se întemeiază pe credință”) . Clement al Alexandriei face deosebire între "credința naturală și credința dumnezeiască". Credința omului natural nu se poate îndrepta decât către obiective care să fie cuprinse între limitele acestei lumi. Credința în Dumnezeu pretinde însă certitudini care să depășească hotarele sensibilului. Credința, afirmă Clement, este un har prin mijlocirea căruia ne ridicăm la lucrurile unde demonstrația nu este posibilă, către Principiul suprem, suveran” . „Majoritatea textelor referitoare la înfierea creștină după har, de la Sf Evanghelist Ioan, vorbesc de „nașterea în Dumnezeu” sau „nașterea de sus” a celor ce au fost făcuți fii ai lui Dumnezeu, care „ nu din sânge, nici din dorință trupească sau bărbătească s-au născut, ci de la Dumnezeu” (In 1, 13) „de nu se va naște cineva de sus nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu” (In 3, 3). În Noul Testament trecerea spre împărăția cerurilor sau viața veșnică, nu este prezentată ca o simplă prelungire automată a vieții prezente; „creștinul nu are acces la viața lui Dumnezeu (prin înfiere) decât printr-o nouă naștere (In 3, 5; 1 In 2, 9).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator