Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ascultând Canonul cel Mare, tu, cui te asemeni? (III)
Administrator: 06-03-2017 07:37:39 in Cateheză

  Nu m-am asemănat, Iisuse, dreptății lui Abel. Daruri bineprimite nu Ți-am adus Ție niciodată, nici fapte dumnezeiești, nici jertfă curată, nici viață fără prihană. 

 Abel a fost al doilea fiu al primilor oameni de pe pământ, și se ocupa cu păstoritul oilor. Conform Facerii, cap 4, într-o zi, atât el cât și fratele său Cain, care a fost primul fiu al primilor oameni de pe pământ, au adus o jertfă lui Dumnezeu. Abel a adus un miel iar Cain, pentru că se ocupa cu agricultura, a jertfit din roadele pământului. 
 Dumnezeu nu a privit cu bunăvoință la jertfa lui Cain, nu datorită jertfei în sine, ci datorită caracterului acestuia și astfel Cain, orbit de invidie, l-a ucis pe Abel.
 Despre sângele „strigător la cer” al lui Abel amintește și Domnul Iisus (Mt 23, 35; Lc 11, 51). Tot în Noul Testament se mai spune că „Abel, prin credință, a adus lui Dumnezeu mai bună jertfă decât Cain” ( Evr 11, 4).
 Sângele dreptului Abel e socotit ca o jertfă prefigurând sângele jertfei lui Iisus, Mijlocitorul Noului Testament.

 Nici lacrimi, nici pocăință nu am, nici umilință; ci Tu însuți acestea, Mântuitorule, dăruiește-mi-le, ca un Dumnezeu. 

 Ușa Ta să nu mi-o închizi atunci, Doamne, Doamne! Ci să o deschizi mie, celui ce mă pocăiesc către Tine. 

 Iubitorule de oameni, Cel ce voiești ca toți să se mântuiască, Tu mă cheamă și mă primește ca un bun, pe mine cel ce mă pocăiesc.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator