Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Înflăcăratul suflu al harului din viața creştinilor
Administrator: 11-03-2017 02:07:48 in Cateheză
  Începutul mântuirii îl face Botezul, ca „naștere de sus” sau „din nou”, precum Însuși Domnul a spus lui Nicodim (In 3, 3-5). Prin aceasta arată totodată materia și săvârșitorul Botezului. Iar urmarea și întărirea o face mirungerea, prin care se acordă Duhul Sfânt (FA 8, 17; 19, 6; 2 Cor 1, 21- 22; 1 in 2, 20, 27); apoi Sfânta Euharistie, hrănirea cu Trupul și Sângele lui Hristos (In 6, 54,56) care urmează imediat Botezului și Mirungerii, desăvârșind încorporarea deplină a celui botezat în Biserică. „Legătura strânsă a Botezului cu ungerea cu Sf Mir este cauza pentru care darul cel necreat și îndumnezeitor pe care îl dă pogorârea Duhului Sfânt membrilor Bisericii, este adesea numit „harul de la botez”. 
 Astfel, Sf Serafim de Sarov spunea despre harul Cincizecimii: „Acest înflăcărat suflu al harului pe care noi, toți creștinii credincioși, îl primim în taina Sfântului Botez, este pecetluit prin sfintele peceți ale Sfântului Mir, puse pe părțile principale ale trupului nostru după prescripțiile Bisericii; căci trupul nostru devine din această clipă un trup al harului pentr veșnicie.  Acest har de la botez este atât de mare, acest izvor de viață este atât de necesar omului, încât el nu e retras nici măcar unui eretic până în ceasul morții sale, până la sorocul pe care Pronia i l-a pus omului pentru a-l încerca în timpul vieții sale pe pământ. Harul de la Botez, prezența Duhului Sfânt în noi inalienabilă și personală pentru fiecare, este temelia întregii vieți creștine, este Împărăția pe care Dumnezeu o pregătește în interiorul nostru” .

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator