Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina unirii cu Hristos în Euharistie
Administrator: 14-03-2017 09:09:49 in Cateheză

Prezența liturgică a Trupului și Sângelui Domnului sub chipurile pâinii și vinuli, pentru a ni se da, din iubire, spre mâncare și băutură sau pentru a se uni cu noi din iubire la maximum, dă deplina îndreptățire și eficacitate Întrupării și Învierii Domnului din iubire față de noi. Căci pentru ce S-ar fi întrupat și pentru ce ar fi înviat Domnul, dacă nu pentru a se uni continuu cu noi, prin trupul Său înviat, până la sfârșitul lumii, iar după aceea pentru a ne învia și pe noi prin această unire a noastră cu trupul Său și pentru a transfigura totul în viața viitoare:

"Noi devenim mădularele lui Hristos- și Hristos devine mădularele mele.

Hristos se face mâna mea, piciorul meu, al ticălosului de mine, Și mâna lui Hristos, piciorul Lui, sunt eu, ticălosul.

Eu mișc mâna mea și mâna mea este Hristos întreg;

Eu mișc piciorul meu și iată El strălucește ca Hristos. .........................................................................................

Dacă tu voiești, poți deveni mădularul lui Hristos”

(Sf Simeon Noul Teolog).

  Ca gura mea să poată deveni gura lui Hristos sau gura curată a lui Hristos să poată deveni gura mea, gura mea trebuie să fie curată sau eu însumi să mă fac curat, încât Hristos să poată rosti prin gura mea numai cuvintele Lui curate și eu să pot rosti prin gura Lui cuvintele Lui curate, apărând ca un autentic organ al lui Hristos. La fel, dacă ochii mei și mâna mea devin mâna și ochii lui Hristos, ele trebuie să fie curate, ca Hristos să poată privi prin ochii mei toate în chip curat și să poată săvârși prin mâna mea faptele Sale curate. Eu trebuie să mă străduiesc pe de o parte pentru această curăție înainte de Împărtășanie, pe de altă parte Hristos Însuși mă face și mai curat prin împărtășirea mea de El.

  Spiritualitatea Euharistiei nu constă numai în trăirea simplă a unirii cu Hristos, ci într-o unire în curăție, pentru care trebuie să mă străduiesc înainte și după împărtășire, dat fiind că această curăție nu e produsă de Hristos în mine fără efortul meu. De aceea, în Ortodoxie credincioșii postesc, se spovedesc, se împacă cu toți cărora le-au greșit și se feresc de orice păcat înainte de Sfânta Împărtășanie. Iar acestea sunt tot atâtea acte de spiritualizare, care dacă se repetă des conduc pe credincioși spre o spiritualitate întipărită adânc în ființa lor, devenită o caracteristică a vieții lor.” (Părintele Stăniloae)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator