Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Procesul Mântuitorului, studiu biblic (V)
Administrator: 16-03-2017 03:47:24 in Cateheză
  Niciun Apostol nu știa cine este trădătorul. De aceea, fiecare căuta să se dezvinovățească, zicând rând pe rând: "Nu cumva sunt eu, Doamne?". Aceasta arată că Iuda nu făcuse nici un gest care să-l trădeze. Acuzarea care planează astfel asupra tuturor este grozavă, apăsătoare. Pentru limpezirea ei, Sf. Petru, care stătea mai departe de Domnul, roagă pe Sf. Ioan să întrebe pe Domnul. Ucenicii nu aud scurta convorbire dintre Domnul și Ioan și nu înțeleg sensul gestului de iubire și întâietate pe care Domnul îl arată lui Iuda, când îi înmânează direct o bucată de pâine înmuiată în mâncare .
  De aceea, după spusele Evanghelistului Ioan, Satan intră definitiv într-însul. În loc de căință, el are deci și îndrăzneala să mai întrebe: "Nu cumva sunt eu, învățătorule?", și să audă din gura lui Iisus răspunsul: "Tu ai zis", adică "este așa cum zici tu însuți" (Matei XXVI, 25). Domnul știe dinainte ce drum îl așteaptă și nu-l ocolește. De aceea spune trădătorului: "Ce vrei să faci, fă mai repede!". Și Iuda părăsește pentru totdeauna pe Domnul, trecând cu totul în tabăra adversarilor Săi. 
  Dupa plecarea lui Iuda, urmează întemeierea Sfintei Euharistii și împărtășirea ucenicilor cu Trupul și Sângele Domnului.    Nu subscriem asadar că Iuda ar fi părăsit sala Cinei dupa Sfânta Euharistie, teorie ce caută a se întemeia pe Evanghelia Sfântului Luca, ci urmăm părerea că Sf. Euharistie urmează după această scena, așa cum ne informează Sf. Matei și Sf. Marcu și cum ne sugerează Sf. Ioan, când plasează prezicerea trădării și demascarea trădătorului îndată după spălarea picioarelor și asezarea la masa.
  Cina se termină cu cântarea psalmilor, apoi Iisus a ieșit cu ucenicii dincolo de Valea Chedronului, pe Muntele Măslinilor, în grădina Ghetsimani.Era un loc unde El obișnuia să se roage.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator