Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXII)
Administrator: 16-03-2017 04:07:15 in Cateheză
 Alte sărbatori iudaice

 Lunile noi, de mare importanță pentru evrei, ce-și întocmiseră un calendar solaro-lunar, încep să fie serbate în mod special prin adăugarea la ritualul jertfelor zilnice a 2 viței, un berbec, și șapte miei de un an, ca holocaust și adaosul nesângeros aferent ( Num 28, 15 ). Cea mai importantă lună nouă era prima zi a lunii a șaptea, socotit Anul Nou, când începea anul economic, serbându-se prin repaus sabatic și adunare sfântă ( Lev 23, 24 ), și cu anunțarea festivă a sărbatorii prin sunet de corn. 
  Această zi se mai numea şi „Sărbătoarea trîmbiţelor" (Roş Haşana) şi era o chemare la rededicare şi la o masă de părtăşie cu Domnul şi în cinstea Domnului (Lev. 23:23-25). 
 „Cu glasul unei trîmbiţe”...„la cea din urmă trîmbiţă", sînt doar două expresii ale Apostolului Pavel care fac aluzie la ziua „răpirii" Biserici şi a unui început nou în slavă.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator